Tragiczny pożar w łódzkim szpitalu. Przyczyną mógł być papieros

W pożarze, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji przy ul. Okólnej w Łodzi, zginął 72-letni pacjent placówki, a podtruciu tlenkiem węgla uległy dwie osoby z personelu oddziału. Prawdopodobnie ogień zaprószył sam pacjent - poinformowali łódzcy strażacy.

2022-12-27, 08:35

Tragiczny pożar w łódzkim szpitalu. Przyczyną mógł być papieros
Tragiczny pożar był prawdopodobnie wywołany przez palenie papierosa w szpitalnym łóżku. Foto: shutterstock.com/DarSzach

- Zgłoszenie o pożarze w Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji przy ulicy Okólnej otrzymaliśmy po północy; do wybuchu ognia doszło w jednej z sal. Z placówki ewakuowano 40 osób. W jednej z sal znaleziono zwłoki 72-letniego pacjenta. Pomocy medycznej wymagały także dwie osoby z personelu, które doznały zatrucia tlenkiem węgla - poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Łodzi mł. kpt. Łukasz Górczyński.

Jak dodał, przyczyny pożaru zostaną wyjaśnione przez policję, ale prawdopodobnie ogień został zaprószony przez samego pacjenta podczas palenia w łóżku papierosa.

Działania strażaków zakończyły się około godz. 3 nad ranem.

Ponad 1500 interwencji w święta

Tylko w sobotę i niedzielę strażacy wyjeżdżali do gaszenia pożarów 373 razy, zginęły dwie osoby a 15 zostało rannych - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

REKLAMA

Rzecznik przekazał, że w weekend strażacy wyjeżdżali do 1783 akcji, z czego 373 to pożary, 1228 tzw. miejscowe zagrożenia, a 182 - alarmy fałszywe. W pożarach zginęły dwie osoby, a 15 zostało rannych. Z udostępnionego zestawienia wynika, że najwięcej zdarzeń miało miejsce w woj. śląskim - 299, mazowieckim - 194, małopolskim - 146, dolnośląskim - 136 i łódzkim - 108.

Strażacy ostrzegają przez czadem

W miniony weekend strażacy 61 razy wyjeżdżali do zdarzeń dotyczących tlenku węgla. Podtruciu uległo 18 osób, ale nikt z tego powodu nie umarł.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej, niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej